Zlepšováků na prodloužení fyzické vytrvalosti existuje víc než dost. Jeden z nich však sahá hluboko do tajů lidské fyziologie. Aktivace potápěčského reflexu v kombinaci s chlazením obličeje váš sportovní výkon pořádně vylepší.
První měsíce nového roku bývají ve znamení cvičení, což už je takový evergreen. Hodila by se vám při rýsování tělesných křivek větší vytrvalost, abyste spálili více kalorií a hubnutí se urychlilo? Komu také ne! Jistě vás bude zajímat, že vědci nedávno přišli s trikem, který z vás může udělat neúnavného a nezničitelného sportovce.
Slezina jako nečekaný pomocník
Experti z Řecka na základě své studie (1) zjistili, že slezina, orgán o velikosti pěsti umístěný poblíž žaludku, funguje jako rezervoár červených krvinek. Když se stáhne, uvolní jich do krevního řečiště více, což zvyšuje přísun kyslíku do svalů a tím i tu zmíněnou vytrvalost během fyzické zátěže. Aktivace tohoto orgánu je pak úplně jednoduchá – stačí bezprostředně před aktivitou ponořit obličej do studené vody a zadržet dech. Že to nevydržíte dostatečně dlouho? To si jen myslíte… Tento trik prý funguje i u těch, kteří něco takového vyzkouší úplně poprvé.
Je to přirozené
Pořádný nádech a ponor – tímto se podle vědců automaticky zapne takzvaný savčí potápěčský reflex. Jedná se o fascinující mechanismus přežití, kterým se lidské tělo přizpůsobuje extrémním podmínkám, u čehož zpomaluje srdeční frekvenci, stahuje slezinu a směřuje krev do klíčových orgánů, zejména pak mozku a srdce. Řečtí odborníci to testovali na 17 lidech, kteří ponořili svůj obličej do studené vody a zadrželi dech po dobu 71 sekund. Postup opakovali pětkrát s dvouminutovou přestávkou, načež byli požádáni, aby se proběhli na běžeckém pásu.
Jde to samo!
Všichni účastníci na něm vydrželi v průměru o 0,75 % déle. Přestože toto zlepšení na první pohled nevypadá příliš výrazně, v profesionálním sportu může mít i takové malé zvýšení vytrvalosti zásadní význam. „Zadržováním dechu ve studené vodě ukazuje slibné výsledky při prodlužování času do vyčerpání a optimalizace následného výkonu při běhu i jiných činnostech, ale je potřeba ještě další podrobné zkoumání k plnému pochopení tohoto procesu,“ napsali vědci ve svých závěrech (2). Inu, zkusit se má všechno, tak napusťte umyvadlo a šup pod vodu!
Zdroje: (1) www.journals.physiology.org/doi/full/10.1152/japplphysiol.01066.2020, (2) www.nypost.com/2024/12/19/health/quick-trick-before-exercising-can-increase-your-endurance/