Krvácejí vám při čistění zubů dásně, což se děje jen několik dní v měsíci? Může jít o další „výstřelek“ premenstruačního syndromu a nepříjemný důkaz jeho hormonálních výkyvů.
Když se blíží menstruace, každá žena to bezpečně pozná. Některá má bolestivá ňadra a bývá podrážděná, zatímco u jiné se naprosto mění stravovací návyky i spánkové potřeby. Ano, takzvaný premenstruační syndrom zahrnuje různé potíže, které by člověk s klidným svědomím oželel (1). Věděla jste, že má velký vliv i na zuby?
Co se mi to děje v puse?
Podivná bolest v ústech, zvýšená citlivost dásní i jejich krvácení při čistění zubů. Je tohle snad známka zanedbané dentální hygieny? Může být i nemusí. Viníkem totiž bývá i výše zmíněný premenstruační syndrom označovaný zkratkou PMS, v kterém hrají roli hormony, respektive jejich prudké výkyvy (2). Přijde vám nepravděpodobné, že by se nárůst a pokles estrogenu i progesteronu mohl dotýkat také chrupu? Přesto je to tak. Měnící se hladiny těchto hormonů ovlivňují mimo jiné také krevní cévy a tím i průtok krve v celém těle, a to včetně dásní. To vede k zánětlivým účinkům, při kterých se i přirozený výskyt ústních bakterií nebo zanedbatelné množství plaku může stát spouštěčem větší citlivosti. Jinými slovy – dásně natečou tolik, že mohou začít krvácet. Tedy alespoň tak to popisuje americká stomatoložka Whitney White, podle které se tomuto neblahému stavu říká menstruační zánět dásní (3). Kdo s ním má větší trable?
Zubní kámen jako nepřítel
Poznatky studie (4) zveřejněné v magazínu Oral Health and Preventative Dentistry poukazují na skutečnost, že k uvedenému menstruačnímu zánětu jsou náchylné ženy se zhoršeným stavem zubů. Týká se to převážně těch, které bojují s plakem a zubním kamenem. Prevencí je tedy špičková dentální rutina, jež zahrnuje pravidelné stomatologické prohlídky i používání nití, mezizubních kartáčků a ústních vod. Klíčové je samozřejmě také důkladné dvouminutové čištění ráno i večer, stejně jako konzumace zdravé stravy, která chrupu svědčí.
Zdroje: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK500020/, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560698/, (3) www.aap.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1902/jop.2004.75.3.408, (4) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22763599/