Hormony ovlivňují pleť po celý život

Každá životní fáze přináší možné potíže s pokožkou, za které mohou hormony. Ty se v pubertě, během těhotenství, při perimenopauze i samotné menopauze doslova bouří!

Metabolismus, nálada, reprodukční funkce, imunitní systém, energie, regulace cukru v krvi, menstruační cyklus, sexuální touha, kvalita pleti – to je jen zlomek aspektů, do kterých zasahují hormony. V průběhu života jejich hladiny kolísají, což se odráží nejen na našem zdraví, ale i vzhledu. Co všechno se děje, když mění své chování?

Vše začíná pubertou

Určitě si vzpomínáte na dospívání, kdy pokožka začala vykazovat první známky hormonálních změn. V pubertě zvýšená produkce testosteronu a estrogenu podněcuje k větší produkci mazu, což přispívá k tvorbě akné. „V této životní fázi hormony stimulují mazové žlázy, aby promazávaly kůži a rostly vlasy, ale vedlejším účinkem jsou bohužel problémy s pupínky,“ vysvětluje americká dermatoložka Jessie Cheung.

Stinná stránka gravidity

Těhotenství je dalším obdobím, kdy hormony, jako je progesteron a estrogen, ukazují svoji sílu. Hodně nastávajících maminek se v prvním trimestru potýká s nadměrným množstvím kožního mazu. Jako by toho nebylo málo, běžně se objevují i pigmentové skvrny. Mnoho tradičních přípravků je v požehnaném stavu zakázáno, ale spása přece jen existuje. „Doporučila bych kyselinu azelaovou nebo mléčnou, obě pomáhají na akné i hyperpigmentaci,“ navrhuje zase newyorská dermatoložka Melissa K. Levin.

Vrásčité důsledky perimenopauzy

V období perimenopauzy, tedy přechodu k menopauze, hormony začínají dramaticky „bláznit“, což je znát v podobě dehydratace, ztráty kolagenu i elastinu a vzniku jemných vrásek. Zároveň roste úroveň testosteronu, s čímž souvisí výskyt vyrážek. Klíčem k péči o pleť v těchto všeobecně náročných časech je hydratace. Ideální jsou produkty s glycerinem a kyselinou hyaluronovou, pro zmírnění jemných vrásek se hodí krémy s retinoidy nebo topickými složkami stimulujícími tvorbu kolagenu, navrhuje americká dermatoložka Mona Gohara.

Ach, ta menopauza!

Po menopauze už tělo sice nezažívá extra hormonální výkyvy, ale žádný oddech se nekoná – stav kůže se totiž mění i tak. Kvůli velmi nízké hladině estrogenu se tvoří hlubší vrásky a pokožka více ochabuje. Jediným pozitivem asi je, že se riziko vzniku akné dotýká úplného minima. Pevnost kůže pomáhají obnovit prostředky obsahující peptidy a antioxidanty. A jen tak mimochodem, mimo tato jmenovaná období se o změny pokožky zapříčiněné hormonální nerovnováhou postará stres.

Zdroj: www.womenshealthmag.com/beauty/a62895532/how-hormones-can-affect-your-skin/






Celkem 0 komentářů

Reklama

Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat