Zkuste provést ve cvičení malý návrat do minulosti a zaskákejte si přes švihadlo. Vybrousíte tak své křivky, stimulujete mozek, a navíc si zpevníte kosti.
Švihadlo ctí starou školu. Vždyť je to něco, s čím jste si hráli jako dítě. A uznejte sami, že to byla velká zábava. Nechtělo by to oprášit staré vzpomínky? Co na tom, že dnes je vám možná i o několik desetiletí víc!? Pomůcka, která se skládá z lana a dvou rukojetí, vám nabízí spoustu výhod – dokonale protáhne svaly, prověří rovnováhu, a ještě prospěje kostem (1). S počáteční investicí se navíc vejdete do stokoruny. Takže ano, za málo peněz, opravdu hodně muziky…
Hop a skok jako duševní fitness
Jedna z nejlepších věcí je ta, že si sami zvolíte intenzitu, která vám bude vyhovovat. Zatímco pomalé skákání je skvělé na zahřátí, rychlejší tempo už patří mezi efektivní kardio trénink. Synchronizace celého těla potřebná k úspěšnému skoku je dalším pozitivem, protože přesné načasování vyžadující spolupráci rukou a nohou pomáhá propojit horní a dolní část těla s mozkem (1).
Proč je tohle propojení zatraceně žádoucí?
Vy se potíte, mysl si vyloženě lebedí
S přirozeným procesem stárnutí mohou hlavní svalové skupiny přestávat pracovat v souladu s mozkem (2). To může v budoucnu zvýšit pravděpodobnost výpadků a nepříjemných pádů. „Skákací lano“ ale mozek nesmírně stimuluje, zlepšuje motorickou koordinaci, podporuje součinnost mysli a svalů, čímž riziko mnohonásobně snižuje. Cvičení samo o sobě platí za prevenci Alzheimerovy choroby i posilovače paměti (3). Ale má i další plusy…
Shozená kila a pevné kosti
Ve srovnání s jinými druhy cvičení skákání přes švihadlo zapojuje opravdu celé tělo, včetně kostí. Jistá americká studie (4) nedávno prokázala, že ženy, které skákaly třikrát týdně, zvýšily svou kostní minerální hustotu v nohách, v porovnání s těmi, které se stejně často věnovaly jinému tréninku. Švihadlo je vhodné pro všechny věkové kategorie, které si udržují stabilní váhu a nepatří do skupiny obézních. Takovým jedincům by totiž mohlo spíše uškodit.
Zdroj: (1) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29278062/, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2596698/, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6297186/, (4) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10862529/