Sjezdové lyžování představuje celosvětově jeden z nejpopulárnějších zimních sportů. Zatímco množství studií se zabývalo rizikem zranění a úmrtí spojených s touto fyzickou aktivitou, údaje o jejích příznivých zdravotních účincích jsou vzácné. Přesto existují!
Ať už jedete na zimní dovolenou do zasněžených hor, nebo bydlíte poblíž oblasti, kde můžete vyrazit na sjezdovky, využijte svahů a vezměte si lyže. Den na sněhu je vhodný pro všechny věkové kategorie, a to hned z několika důvodů.
Zlepšuje koordinaci
Lyžování vyžaduje poměrně hodně rovnováhy, flexibility a koordinace. Pokud chcete dobře lyžovat a zůstat na nohou, musíte si být vědomi mnoha mírných pohybů a poloh svého těla. Stát na dvou „dřívkách“ totiž není jenom tak! Další výsledky naznačují, že sjezdové lyžování, zejména pokud je provozováno pravidelně, může přispívat ke zdravému stárnutí tím, že je spojeno s vyšší fyzickou aktivitou (1).
Posiluje kosti a klouby
Alpské lyžování, vysoce dynamický atletický výkon, který provádí zatížení převážně v podřepu a který zahrnuje koordinované zatáčky a rychlé reakce na rychle se měnící zatížení a okolnosti, má vliv i na kosti a klouby. Vlastně zlepšuje jejich minerální hustotu (2). Takže ano, při jízdě se skvěle bavíte, sledujete okolní krajinu, ale také předcházíte poškození kolen a osteoporóze a zvyšujete svou proprioceptivní sílu.
Zlepšuje náladu
Lyžování snižuje hladiny stresu, podporuje pocit štěstí a celkovou pohodu (3) a je prospěšné pro fyzické a duševní zdraví jednotlivce, bez ohledu na četnost nebo délku aktivity. Zmínit se musí i výhody přísunu vitaminu D ze slunce, jež pomáhá odvrátit sezonní afektivní poruchu a zlepšuje náladu (4).
Zvyšuje kardiovaskulární vytrvalost
Jako aerobní vytrvalostní aktivita může lyžování pomoci při pálení kalorií a hubnutí. Lyžaři zároveň podporují kardiovaskulární zdraví tím, že při chůzi po svahu (pokud se vzdají lyžařského vleku), procvičují srdce a plíce (1).
Tónuje svaly
Lyže na nohy a hůlky do ruky. Lyžování posiluje svaly dolní části těla. Vzhledem k tomu, že nutí do neustálého dřepu, pracuje se stehny, hamstringy i hýžďovými svaly. Budete příliš rozptýleni okolní krásou nebo soustředěni na svah před vámi, než abyste si všimli, že vás pálí nohy, ale ruku na srdce, další den to určitě pocítíte „na vlastní svaly“ (2).
Zdroje: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6340074/, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5601239/, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6509446/, (4) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6970300/