Co se stane, když místo výtahu začnete schodiště zdolávat po svých? Nebo když na pět minut denně úplně vypnete? Čekat vás mohou zdravotní zázraky!
Zapracovat na svém zdraví může každý. A to doslova! Namítáte, že právě vy žijete dost hektickým životem, tudíž vám na takové věci zkrátka nezbývá čas? Kdo říká, že je kvůli lepší náladě i kondici nutné překopat celý harmonogram? I tyto maličkosti se počítají!
Schodiště místo výtahu
Pravda je taková, že v dnešní době lidé sedí až moc, což je jejich zhoubou. I četné vědecké studie potvrzují, že nadmíra sezení jde ruku v ruce s nadváhou, poruchami metabolismu, nemocemi srdce a cév, rapidním úbytkem svalové hmoty, depresemi a zrychleným procesem stárnutí (1). Co se týká prevence, stačí tak málo! Třeba přestat používat výtah a schody si raději vyšlápnout pěšky. Z autobusu můžete také vystoupit o zastávku dříve. Jezdíte-li autem, nechávejte ho zaparkované na protější straně parkoviště. Při procházce se psem jeho venčení vezměte oklikou a zdolejte delší vzdálenost. Díky těmto malým změnám těch 10 tisíc kroků denně zvládnete jako nic, čímž podpoříte kardiovaskulární zdraví i duševní svěžest.
Chvilka jen pro sebe
Na jógu ani meditační techniky vás možná neužije. Co když ale nebudete dělat nic, přesto z toho vytěžíte maximum? Psychologové se shodují v tom, že když si každý den najdete pouhých pět minut času čistě jen pro sebe, neuvěřitelně tím podpoříte svou psychickou pohodu (3). Má to však podmínku – během tohoto relaxačního nicnedělání byste neměli lustrovat dění na sociálních sítích, sledovat televizi ani přemýšlet o pracovních restech. Zkrátka jen buďte! A to bez rušivých myšlenek a vlivů.
Síla všímavého dýchání
O výhodách dechových cvičení jste asi už něco málo slyšeli. Proč je nezkusit na vlastní plíce? To byste možná nevěřili, jak silný vliv hluboké nádechy a výdechy mají. Ideální jsou čtyři sekundy dovnitř a šest sekund ven ‒ tato frekvence dýchání zvyšuje variabilitu srdeční frekvence a významně snižuje hladinu stresu, který oslabuje imunitní systém. Také krotí úzkost a pozor – dle závěrů jisté studie dokonce prospívá i pokožce (2).
Zdroje: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7700832/, (2) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16550955/, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6970969/