O dietách se často říká, že nejsou flexibilní a nezapadají do běžného každodenního života. A proto jsou z dlouhodobého hlediska nemožné. Existují ale i diety, které jsou pružné a začínají tam, kde možnosti ostatních končí.
Strava se může lišit v závislosti na sportovní aktivitě a vycházet z individuálního bazálního metabolismu – takto si váhu udržíte dlouhodobě a nebudete mít pocit, že byste se museli neustále omezovat. A s tím vám pomůže flexisacharidová dieta (1). Přizpůsobuje spotřebu sacharidů osobnímu životnímu stylu a účinně tak přispívá k hubnutí.
Co znamená „flexi carb“?
V dnešní době obvykle dodáváme tělu více energie, než ve skutečnosti spotřebuje – tento přebytek se pak hromadí na břiše a bocích a vede dlouhodobě k obezitě (2). Na rozdíl od nízkosacharidové diety je flexisacharidová dieta ve svém provádění mnohem flexibilnější – množství sacharidů závisí na individuální spotřebě a fyzické aktivitě. Flexisacharidová dieta je především o tom, jak si příjem sacharidů zasloužit. Hlavní důraz se klade na optimalizaci zdraví – nadbytek sacharidů totiž podporuje diabetes a metabolické poruchy (1).
Jak funguje flexisacharidová dieta
Podle flexisacharidové diety mohou sportující lidé konzumovat více sacharidů než ti neaktivní. Díky pohybu zužitkujeme 50 gramů sacharidů za hodinu, ale u lidí, kteří necvičí, je to jen 30 gramů – je tedy nutné odpovídající snížení příjmu potravy. Pro srovnání: 130 gramů celozrnného pečiva nebo téměř 400 gramů brambor obsahuje 50 gramů sacharidů. Kromě toho je samozřejmě důležité konzumovat zdravé – tedy komplexní – sacharidy, které způsobí, že hladina cukru v krvi jen pozvolna stoupá a zasytí vás na dlouhou dobu. Patří mezi ně například celozrnné výrobky, brambory nebo luštěniny (1).
Flexikarbidová pyramida
Flexisacharidová dieta nemá cokoliv zakazovat, ale pouze vytvořit povědomí o vlastní stravě – a zahrnout hubnutí jako pozitivní vedlejší efekt, nikoli však jako prvotní zaměření. Pokud byste měli sestavit jídelníček jako pyramidu, ovoce a zelenina (bez škrobu!) by byly na největší, nejnižší úrovni. Toho můžete bez váhání sníst hodně. Následují zdravé mléčné výrobky, libové maso, vejce, ořechy, luštěniny a ryby – tyto potraviny mohou být také na denním jídelníčku, ale měly byste je co nejvíce obměňovat, abyste dosáhli rovnováhy. Nejezte příliš často těstoviny, rýži, celozrnné obiloviny a škrobovou zeleninu, jako jsou brambory, a pouze v závislosti na vaší cvičební rutině nebo denní aktivitě. Jedná se o zdravější sacharidy, které jsou při flexisacharidové dietě povolené pouze, pokud máte vysoký bazální metabolismus. Bílá mouka a sladkosti jsou na vrcholu pyramidy a je třeba se jim nejvíce vyhýbat – způsobují rychlé zvýšení hladiny cukru v krvi a vedou k chutím (3).
Co je povolené
S flexisacharidovou dietou v podstatě neexistují žádná tabu, roli hraje pouze rozložení a množství. Základem je strava bohatá na zeleninu s vysokým obsahem bílkovin – saláty a ryby se zeleninovou přílohou jsou proto dobrou volbou. Podle fyzické aktivity se pak rozhodnete, zda chcete sacharidy jíst nebo ne. Takto dlouhodobě zhubnete a zajistíte, že se vaše zásoby doplní, ale nepřeplní (3).
Je flexi-carb dieta zdravá?
Flexi-sacharidová dieta vám dává svobodu sestavit si svůj vlastní výživový plán a přizpůsobit ho vašemu každodennímu životu a cvičení – důraz je pouze na zdraví. Po krátké době si vypěstujete cit, jaké potraviny obsahují kolik sacharidů a co a kdy je povoleno. Vše záleží na vaší disciplíně, protože krátká túra na kole vám celou pizzu nedovolí. Při správném dodržování to však může být šetrný způsob, jak dlouhodobě zhubnout. A to bez hladu nebo podvýživy (3).
Zdroj: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5728065/, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459357/, (3) www.jnmjournal.org/journal/view.html?doi=10.5056/jnm22035