Na nespavost zabírá silový trénink

Pokud už několikátý den po sobě nemůžete usnout, nebo se v noci pořád budíte, možná by to vyřešila vykutálená dvojice činek. Silový trénink je totiž oficiálně nejúčinnější aktivitou pro zlepšení celkové kvality spánku.

Pro některé jde o menší nepříjemnost, jiní vnímají nespavost jako nejhoršího narušitele každodenního života. Tak či onak, v současné době jí trpí více než 10 procent celosvětové populace (1). A to je problém, především pak zdravotní.

Deprese a vyčerpání? Klasika

Únava, podrážděnost, omezená výkonnost mozku, metabolické poruchy, zvýšení tělesné hmotnosti, oslabená imunita, útlum libida nebo větší riziko cukrovky, demence a srdečních chorob. To jsou jen některé důsledky nespavosti (2), na níž se nedávno našel překvapivý lék. Nejde o jídlo, pití, speciální doplněk stravy ani nic podobného, tajemstvím je pohyb. Ovšem ne ledajaký.

Hrátky s váhou nesou ovoce

Američtí výzkumníci analyzovali data z desítek předchozích výzkumů, které zahrnovaly více než 2 000 dospělých ve věku 60 let a starších (3). Zkoumali vliv pěti různých typů cvičení na kvalitu spánku – aerobní (plavání, rychlá chůze), kombinované (jóga), balanční (stoj na jedné noze), zaměřené na flexibilitu (gymnastika) a silový trénink (zvedání závaží). Ukázalo se, že i když se každý pohyb počítá, při zlepšování kvality spánku je jednoznačně nejúčinnější silový trénink. Zjištění je v souladu s poznatky předchozí studie (4), takže na tom všem asi vážně něco bude.

Naděje pro bdící lidstvo?

„Poprvé v historii máme více lidí ve věku nad 65 let než ve věku do 18 let. Když zvážíte všechny hluboké účinky nespavosti a špatné kvality spánku na celkové zdraví a pohodu starších dospělých a souvislost se zvýšeným rizikem demence a dalších chronických onemocnění, je to opravdu kritické,“ zdůrazňuje americký expert přes kognitivní zdraví Scott Kaiser (5). Ten se ani na jedné z uvedených studií sice nepodílel, ale jejich poznatky považuje za nadějný příslib prevence nespavosti.

Zdroje: (1) www.my.clevelandclinic.org/health/diseases/12119-insomnia, (2) www.webmd.com/sleep-disorders/ss/slideshow-chronic-insomnia-health-impacts, (3) www.fmch.bmj.com/content/13/1/e003056#sec-39, (4) www.pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC7996385/, (5) www.medicalnewstoday.com/articles/strength-training-could-help-older-adults-overcome-insomnia#Important-research-for-an-aging-population






Celkem 0 komentářů

Reklama

Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat