Pokud cvičení nebolí, nehubnu. Mýty ve světe fitness

Po jídle se nesmí plavat, sex je vlastně sport, když pohyb nebolí, je k ničemu. Jak je to vlastně se všemi těmi zaručenými radami a pravidly, jež se týkají pohybových aktivit? Možná budete překvapeni…

Mýtus č. 1: Po jídle je nutné počkat minimálně hodinu, než můžete jít plavat

Tohle je asi nejrozšířenější mýtus, který je postaven na poměrně logickém tvrzení, že se pokud náš organismus musí soustředit na trávení, a tedy soustředí krev především v trávicím systému, už těžko může zásobit krví naše končetiny, jež pro plavání tolik potřebujeme. Takže se podle tohoto mýtu můžeme snadno utopit.

Jenže jak se ukazuje, neexistuje pro tohle tvrzení jasný, vědecky podložený důkaz. Naše tělo je poměrně komplexním „strojem“, takže hravě zvládne zásobit krví jak trávení, tak i naše končetiny. Jedna americká studie dokonce zjistila, že pouhé jedno procento všech utopených před plaváním jedla. Odborníci nicméně připouštějí, že větší fyzická námaha může u lidí s menší fyzičkou způsobit křeče v břiše, což není při plavání nic příjemného.


Mimochodem, výše napsané se zdaleka netýká alkoholu. Ten je před plaváním více než nebezpečný! Téměř polovina dospívajících a dospělých Američanů utonula posilněná alkoholem. A statistiky v České republice nebudou jiné, spíš naopak…

Mýtus č. 2: Před cvičením je nutné pořádně protáhnout svaly

Upřímně řečeno, v poslední době se objevuje stále více studií, které dokazují, že ani zmírnění bolesti svalů, ani prevence zranění s protažením před pohybovou aktivitou nesouvisejí… Sice vám neublíží, ale ani vás nijak neochrání. Jistě, najdete tisíce lidí (a možná jste mezi nimi), kteří odpřísáhnou, že když se nerozcvičí, nemohou se pak druhý den ani hnout, což se jim po protažení nikdy nestává, ale vědecký důkaz pro to neexistuje…

Mýtus č. 3: Když vás cvičení bolí, je to dobře

Ano, při cvičení můžeme cítit jisté nepohodlí, ale bolest už je známkou, že něco není v pořádku. Cvičit se slzami v očích je naprosto zbytečné – nezhubnete více, ani si nezajistíte lepší fyzičku. Spíš si ublížíte nebo se zraníte. A to je, popravdě řečeno, nejlepší způsob, jak se od cvičení spolehlivě odradit…

Mýtus č. 4: Je dobré pít při cvičení speciální nápoje

Pokud běháte maraton nebo se věnujete vysoce namáhavé pohybové aktivitě trvající déle než hodinu, pak jsou pro vás speciální energetické nápoje pro sportovce, jež obsahují elektrolyty, dobrou volbou. V jiných případech jsou však zbytečným zásahem do vaší peněženky. Navíc obsahují spoustu kalorií, takže se může stát, že jimi totálně přebijete své úsilí v tělocvičně.

Mýtus č. 5: Když budete moc posilovat, budete vypadat jako kulturista

Především pro ženy, jež se nechtějí kulturistice věnovat, to není právě lákavá představa. A tak se spousta z nich posilování například v podobě zvedání činek apod. vyhýbá obloukem. Zbytečně. K tomu, aby vaše svaly narostly do takových rozměrů, je potřeba mnohem, mnohem více než jen tradiční posilování párkrát týdně.

Mýtus č. 6: Pravidelný a častý sex dokáže nahradit cvičení

Ano, je pravdou, že během milování spalujeme kalorie. Ale vzhledem k tomu, že průměrná délka sexu dosahuje asi 6 minut, víc než 20 kalorií za tu chvilku nespálíme… Milování má spoustu výhod pro naše zdraví, nahradit sport bohužel neumí.

Zdroj: názor autora - celý článek


Související





Celkem 0 komentářů

Reklama

Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat