Trénink s lanem je základním prvkem pro funkční trénink

Funkční trénink se stal v posledních letech mimořádně populárním způsobem, jak zlepšit celkovou fyzickou kondici, sílu a vytrvalost. Mezi mnoha nástroji, které tento typ tréninku nabízí, se stále častěji setkáváme s lanem. Trénink s lanem není jen moderní výstřelek, ale představuje účinnou metodu pro zlepšení celkové síly, koordinace a stability těla. V tomto článku se podíváme na to, jak a proč zařadit lano do svého tréninkového plánu.

Lana, obzvláště tzv. „battle ropes“, nabízejí dynamický způsob tréninku, který posiluje nejen svaly horní poloviny těla, ale také břišní svaly a dolní končetiny. Práce s lanem vyžaduje zapojení celého těla, což podporuje rozvoj svalové koordinace a rovnováhy.

Jak cvičit s lanem

Trénink s lanem obvykle využívá netradiční pohyby, které simulují například vlnění, švihání nebo rotaci. Mezi nejčastější cviky patří:

1. Wave movements (vlny): Základní pohyb, při kterém střídavými pohyby paží vytváříte vlny v laně. Tento cvik je skvělý pro posílení ramen, paží a stabilizaci středu těla.

2. Slams (údery): Tento pohyb zahrnuje zvednutí lana nad hlavu a následné prudké údery do země. Je to vysoce intenzivní cvik, který zvyšuje srdeční frekvenci a posiluje celé tělo.

3. Circles (kroužení): Držte konce lana a vytvářejte kruhové pohyby. Tento cvik je výborný pro zlepšení koordinace a pružnosti ramenních kloubů.

4. Snakes (hadi): Rozprostřete lana do tvaru hada rychlými pohyby paží. Tento pohyb je náročný na střed těla a pomáhá při rozvoji vytrvalosti.

Proč cvičit s lanem

1. Zlepšení kondice a vytrvalosti: Trénink s lanem je vysoce intenzivní kardio aktivita, která rychle zvyšuje srdeční frekvenci. Pomáhá tak při spalování kalorií a zlepšení celkové vytrvalostní kapacity.

2. Posílení svalstva: I když se může zdát, že lano je určeno pouze pro horní část těla, jeho použití zahrnuje práci celého těla. Zapojení dolní části těla při stabilizaci pohybů rozvíjí celkovou svalovou sílu.

3. Zlepšení koordinace a rovnováhy: Asymetrické pohyby lana vyžadují zapojení hlubokého stabilizačního systému, což pomáhá zlepšit rovnováhu a koordinaci.

4. Variabilita a zábava: Cvičení s lanem může být nesmírně variabilní, což přináší do tréninkového plánu potřebnou pestrost a zábavu. Možnost kombinování různých pohybů zabraňuje stereotypu a motivuje k dalším výkonům.

Trénink s lanem nabízí nejen fyzické, ale i psychologické benefity. Intenzita a variabilita tohoto tréninku zajišťují, že každý trénink je dynamický a efektivní. Pokud hledáte způsob, jak oživit svůj fitness režim a zlepšit funkční sílu, začlenění lana do cvičební rutiny je skvělým krokem. Vyzkoušejte sami a pocítíte rozdíl.

Zdroj: www.makaj.cz/trenink-s-lanem-jak-s-nim-zacit/, názor autora






Celkem 0 komentářů

Reklama

Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat