Potraviny vhodné pro ochlazení těla

14.08.2021 Johanka Mo Výživa

I v parném létě je třeba svůj jídelníček trochu přizpůsobit. Je jasné, že se každý den nebudete ládovat svíčkovou s pěti, smaženými řízky a podobně.

Podle tradiční čínské medicíny lze na stravování nahlížet tak, aby vás při vysokých teplotách dokázalo ochladit a naopak při těch nižších zase zahřát.

Co jíst a čemu se raději vyhnout?

Jistě víte, že v zimě si můžete dopřát i tučnější a sytější jídla, kdežto v parných dnech spíše ta lehčí, která vás nebudou omezovat při běžných činnostech. Konzumace zahřívacích potravin má ovšem jednu nevýhodu. Lidé s vysokým tlakem, či děti s hyperaktivitou a celkově osoby, které jsou citlivější, co se jídla týče, mohou reagovat jinak než obvykle. Tradiční čínská medicína rovněž doporučuje tepelně neupravené potraviny, tudíž můžete využít recepty z raw kuchyně.

Které potraviny jsou díky energiím doporučeny?

V základu syrová zelenina jako je lilek, cuketa, špenát, ředkvičky, rajčata nebo například okurky. Mléko a mléčné výrobky umí také zchladit, tento fakt je všeobecně znám, ale také není dobré tyto výrobky konzumovat ve větší míře. Tropické ovoce jako jsou banány, kiwi, pomeranče a melouny, jsou také velmi lahodné v letních měsících a zvlášť, když jsou i pěkně vychlazené. Obecně samozřejmě ovocné a zeleninové šťávy a také brambory. Tradiční čínská medicína také označuje potraviny neutrální, které lze konzumovat kdykoli během roku. Do této skupiny patří především živočišné produkty, jako je maso, mořské plody a med.

Mějte na paměti, že tradiční čínská medicína má velmi bohatou historii a je podložena důkazy, které jsou nezpochybnitelné, přesto se najdou tací, jež této metodě nevěří. Nicméně nám dáte za pravdu, že v létě vás lákají spíše saláty, džusy i navzdory tomu, že zbytek roku se stravujete velmi odlišně. Někdy totiž stačí jen naslouchat svému tělu.

Zdroj: Johanka Mo, eatthis.com






Celkem 1 komentářů

Reklama

Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat