Krémy, vyvážená strava, sport nebo milování? První studie na lidech svého druhu naznačuje, že snížení kalorií může pomoci zpomalit tempo biologického stárnutí.
Stárnutí se ubránit nedá, ale můžeme ho zpomalit. V tomto směru se vyzdvihuje kupříkladu středomořská strava, absence alkoholu a kouření. Nyní se ukazuje, že k celé věci „mají co říct“ i kalorie. Přelomová studie publikovaná 9. února v časopise Nature Aging zjistila, že dvouletý zásah, který vyžadoval, aby účastníci snížili 25 procent svých denních kalorií, zpomalil tempo stárnutí o dvě až tři procenta (1). To znamená snížení rizika úmrtnosti o 10 až 15 procent.
Nechť si každý vybere svoji cestu
Calen Ryan, vědecký pracovník Butler Aging Center na Kolumbijské univerzitě v New Yorku a zároveň spoluautor studie (1) se nechal slyšet, že tato zjištění jsou důležitá, protože poskytují důkazy o tom, že zpomalení lidského stárnutí může být možné. Podle tohoto odborníka to otevírá cestu pro budoucí studie dalších intervencí, jako je časově omezené stravování nebo přerušovaný půst, které by se daly uplatnit v širším sektoru populace.
Omezení kalorií a výhody nejen pro metabolismus a zdraví
I předchozí studie prokázaly četné výhody snížení kalorií. Jeden výzkum zjistil, že tento trik zpomalil změny ve fyziologii související se stárnutím jater, ledvin, metabolismu a krevních cév (2). Vědci se také domnívají, že když si dáte pozor na to, co jíte, zlepšíte své bilance ohledně rizikových faktorů srdečních onemocnění a diabetu 2. typu.
Kolik kalorií je tak akorát?
Průměrně se uvádí, že dospělá žena potřebuje denně k „provozu“ a udržení váhy 2 000 kcal (8 400 kJ). Průměrný muž potřebuje energie o něco více, tedy 2 500 kcal (10 500 kJ). Platí tedy, že pokud z 2 000 kcal odečtete oněch avizovaných 25 procent, dostanete se na 1 500 kalorií denně (3).
Doporučuje se přitom omezit kalorie z potravin a nápojů, které poskytují tzv. prázdné kalorie (tedy téměř žádné živiny). Mezi ty patří soda, slazené kávové nápoje, punč, limonáda, bonbony, pečivo a sušenky, rychlé občerstvení, chipsy, zakysaná smetana, smetanové salátové dresinky a smetanové sýry (3).
Jak moc je to bezpečné?
Než se rozhodnete pro jakoukoli dietu s omezením kalorií, promluvte si se svým ošetřujícím lékařem nebo dietologem. Obecně platí, že dokud člověk přijímá doporučené množství živin, je redukce kalorií bezpečná, pokud tedy dotyčný netrpí podváhou (4).
Zdroje: (1) www.nature.com/articles/s43587-022-00357-y, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4834802/, (3) www.nhs.uk/live-well/healthy-weight/managing-your-weight/understanding-calories/, (4) názor autora