Probdělá noc i dobré cvičení ovlivní mozek na dva týdny

Špatně se soustředíte a paměť stávkuje? Možná za to může ta bezesná noc z minulého týdne. Mozek totiž nereaguje jen na aktuální dění, ale i poněkud starší události.

Jak velký vliv má naše každodenní chování na náš mozek? Protože věda odhaluje další fascinující spojení mezi našimi zvyky a duševním zdravím, je tato otázka zase o něco aktuálnější. Poznatky nedávného výzkumu (1) naznačují, že dopady nekvalitního spánku nebo efektivního cvičení nejsou jen okamžité, mohou mít i dalekosáhlé důsledky.

Co si zaseješ, to si sklidíš. Za dlouho!

Finští vědci z Aalto University a University of Oulu sledovali v rámci své studie mozkovou činnost a chování neurovědců po dobu pěti měsíců. Zjistili tak, že intenzivní fyzická aktivita i probdělá noc mohou ovlivnit pozornost, poznávání a paměť ještě několik dní poté. Zatímco v případě sportu jde o působení pozitivní, u ponocování je to přesně naopak. Podle neuroložky a hlavní autorky studie Any Triany nyní víme více o tom, jak mozková konektivita reaguje na změny v prostředí, stejně jako na fyziologické a behaviorální podněty v různých časových obdobích.

Včerejšek formuje zítřek

Její odborný tým identifikoval dva odlišné vzorce mozkových reakcí – krátkodobou, trvající méně než týden a dlouhodobou přetrvávající 15 dní. Krátkodobá vlna zahrnovala rychlé adaptace, například jak špatný spánek ničí naši momentální schopnost soustředění. Na druhou stranu se dlouhodobé účinky projevily především v oblastech spojených s pozorností a pamětí. Dalším zajímavým zjištěním bylo, že i drobné změny nálady a srdeční frekvence měly trvalejší následky, které v těle přetrvávaly i dva týdny.

Mysleme na pozdější časy

„Naše každodenní rozhodnutí, jako je motivace ke cvičení, délka spánku nebo způsoby, jakými zvládáme stres, zásadně ovlivňují naše kognitivní schopnosti a celkové duševní zdraví na nějakou dobu dopředu,“ zdůrazňuje americký psychiatr Scott Krakower (2). „Naším cílem je lépe pochopit, co se v nás děje a naučit se, jak optimalizovat naše chování pro dosažení maximálního mozkového výkonu,“ dodává tento expert.

Zdroje: (1) www.newswise.com/articles/echoes-in-the-brain-why-today-s-workout-could-fuel-next-week-s-bright-idea/?sc=dwhr&xy=10055602, (2) www.nypost.com/2024/10/08/lifestyle/effects-of-sleep-exercise-could-linger-in-brains-for-over-two-weeks/






Celkem 0 komentářů

Reklama

Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat