Nosíte chytré hodinky? Výborně, můžete ihned zjistit, jak dobře či špatně je na tom vaše srdce. Stačí průměrnou klidovou tepovou frekvenci vydělit počtem denních kroků.
Srdce je tlukoucím motorem života. Na jeho zdraví naše existence stojí, přesto mu mnohdy věnujeme jen pramalou pozornost. Alarmující statistiky o rostoucím počtu kardiovaskulárních onemocnění jsou však varováním, které nelze déle přehlížet. Věřili byste tomu, že k odhalení problému někdy stačí správně interpretovat data, která denně shromažďují chytré hodinky?
Nedocenitelný pomocník dostupný každému
„Naše nová metrika se nezaměřuje ani tak na to, jak moc a pravidelně cvičíte, ale spíše to, jak na tuto aktivitu reaguje vaše srdce," představuje hlavní princip americký student medicíny Zhanlin Chen, který je i navzdory mladému věku hlavním autorem nové průlomové studie (1), o níž teď hovoří celý svět. „Je to mnohem výmluvnější ukazatel, protože se dostává k samotné podstatě věci, tedy schopnosti srdce přizpůsobit se zátěži, která se během dne přirozeně mění,“ vysvětluje budoucí lékař (2).
Snadné počty, okamžitý výsledek
Pro kontext je dobré připomenout, že normální klidová srdeční frekvence se u většiny dospělých pohybuje v rozmezí 60 až 100 úderů za minutu (3). Nicméně, ani ona nemusí být dostatečným indikátorem. V rámci zmíněné studie vědci pod vedením Zhanlina Chena prozkoumali anonymní údaje téměř 7 tisíc nositelů chytrých hodinek a náramků. Poté se zaměřili na snadný výpočet – průměrnou klidovou tepovou frekvenci každého člověka vydělili počtem jeho denních kroků. Výsledné číslo nazývané DHRPS porovnali s informacemi o kardiovaskulárním zdraví účastníků.
Čím vyšší, tím horší!
Zjistilo se, že respondenti s vyšším DHRPS, což znamená, že jejich srdce musí vynaložit více úsilí, aby zvládlo běžnou denní aktivitu, mají 1,7krát vyšší pravděpodobnost srdečního selhání a 1,4krát vyšší riziko koronární aterosklerózy (hromadění plaku v tepnách). Také jim dvakrát pravděpodobněji hrozil diabetes druhého typu a arteriální hypertenze. Tedy pochopitelně ve srovnání s těmi, kteří měli DHRPS nižší.
Příklad z praxe
„Pokud někdo nachodí deset tisíc kroků denně a jeho průměrná srdeční frekvence je 147 tepů za minutu, může to signalizovat, že srdce pracuje tvrději, než by mělo, protože DHRPS by v tomto případě bylo 0,0147. Čím vyšší toto číslo je, tím vyšší je potenciální kardiovaskulární nebezpečí. Za normální bychom považovali DHRPS 0,008,“ upřesňuje Zhanlin Chen. Také teď hledáte kalkulačku, abyste zjistili, jak na tom jste?
Zdroje: (1) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/40156587/, (2) www.acc.org/About-ACC/Press-Releases/2025/03/20/09/58/A-Smarter-Way-to-Track-Heart-Health-with-Your-Smartwatch, (3) www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/fitness/expert-answers/heart-rate/faq-20057979