Není tuk, jako tuk

13.08.2021 Johanka Mo Hubnutí

Tuky jsou největším zdrojem energie z potravy. Oproti bílkovinám a sacharidům, které mají 4 kcal / g, mají tuky 9 kcal / g. Proto se také staly věčným strašákem.

Byly by tedy všechny problémy s váhou vyřešeny, kdybyste ze svého jídelníčku prostě všechny tuky vyřadili? Odpověď bohužel není tak jednoduchá.

Je nízkotučná dieta klíčem k hubnutím?

Po mnoho let odborníci tvrdili, že všechny tuky jsou špatné a v dietě je nejdůležitější omezení tuků. Objevilo se mnoho produktů označených nápisem bez tuku. V těchto výrobcích je však často místo tuků vyšší množství sacharidů a výsledek je potom stejný. Později se navíc zjistilo, že tuky jsou důležitou součástí zdravé diety. Odstranění všech tuků z jídelníčku tedy není řešením vašich problémů s hubnutím. Řešením těchto problémů je spíše razantní omezení sacharidů a mírné omezení tuků, především špatných tuků.

Není tuk jako tuk

Tuky se dělí na dobré nenasycené mastné kyseliny a špatné nasycené mastné kyseliny. Dobré tuky podporují, mimo jiné, např. kontrakci a relaxaci svalstva. Špatné tuky zvyšují cholesterol a riziko srdečních onemocnění. Mezi potraviny s dobrými tuky patří například rostlinné oleje, avokádo, olivy, ořechy a semínka, tofu a vejce. Potraviny se špatnými tuky jsou sýry, máslo, margarín, tučné maso, sladkosti, slané pochutiny nebo také velké množství jídel ve fastfoodech.

Tuk živočišný, nebo rostlinný?

Podle textu výše už nejspíš víte, že rostlinné tuky patří mezi dobré tuky podporující vaše zdraví. Obsahují totiž převážně nenasycené mastné kyseliny. Živočišné tuky jsou potom naopak nezdravé. Nemusíte ale úplně přestat jíst tučné maso. Menší část přijatých tuků mohou tvořit živočišné tuky, neměly by však v žádném případě převažovat.

Omega

Omega-3,6 patří mezi nenasycené mastné kyseliny a také se jim říká esenciální mastné kyseliny. Organismus si je nedokáže sám vytvořit, a proto je musíme přijímat v jídle. Zdrojem těchto tuků jsou hlavně mořské ryby, rostlinné oleje, ořechy a různá semínka.

Doporučený denní příjem tuků

Odborníci doporučují, aby tuky tvořily 20 % – 35 % všech přijatých kalorií. Absolutním minimem je 10 %. Lidé však zpravidla toto rozmezí překračují. Jedním důvodem je, že tuky obsahují více kalorií než bílkoviny a sacharidy. Dalším důvodem je, že tučná jídla jsou lehce dostupná a chutná, takovým typickým příkladem jsou fastfoody. Jestliže vás zajímá, jaké množství tuku byste měli denně přijmout, můžete k tomu také použít kalkulačku na výpočet vhodného rozložení základních živin. Nevyhýbejte se tukům, vyhýbejte se špatným tukem.

Zdroj: Johanka Mo, eatthis.com






Celkem 2 komentářů

Reklama

Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat