Kurkuma je zázračná rostlina, která pomáhá zhubnout, zmírňuje záněty, a navíc chutná obzvlášť dobře.
Kurkumin, účinná látka z kořene kurkumy, má údajně mnoho pozitivních účinků na zdraví: Údajně dokáže zmírnit Alzheimerovu chorobu, předcházet mrtvici, zažívacím potížím, rakovině, chronickým zánětům a bolesti kloubů (1). Kurkuma je nedílnou součástí každé kari směsi a v ajurvédské medicíně se používá již tisíce let při gastrointestinálních potížích, jako jsou špatné trávení, nadýmání, plynatost, zácpa a záněty střevní sliznice (1).
Kurkuma je protizánětlivá
Akutní, krátkodobý zánět pomáhá tělu opravit poškození a chrání před škodlivými bakteriemi, pokud se však zánět stane chronickým, může tělo poškodit. Studie ukazují, že chronický zánět může podporovat nebo způsobit onemocnění, jako je metabolický syndrom, rakovina, Alzheimerova choroba nebo srdeční onemocnění (2).
Kurkuma jako antioxidant
Kurkumin působí nejen protizánětlivě, ale má také silný antioxidační účinek. Kurkuminoidy mohou díky své chemické struktuře neutralizovat volné radikály a tím je zneškodnit. Kromě toho kurkumin také podporuje aktivitu endogenních antioxidantů. Obzvláště účinně se tak bojuje proti volným radikálům (3).
Kurkuma jako prostředek na hubnutí
Koření posiluje imunitní systém, podporuje spaolvání tuků a pommáhá tak i při hubnutí. Nyní ale k záporům, které není radno podceňovat. Vzhledem k intenzitě koření je důležité zejména dávkování. Příliš mnoho kurkumy může způsobit sucho v ústech, bolest žaludku, nevolnost a plynatost. Vzhledem k tomu, že kurkuminoidy stimulují játra k produkci více žlučových kyselin, lidé s onemocněním jater nebo žlučovými kameny by se měli kurkumě vyhýbat (4).
Ale co je příliš? Vzhledem k tomu, že koření lze použít jako prášek, celé hlízy i jako doplněk stravy ve formě kapslí nebo tablet, je poněkud obtížnější odhadnout množství. V podstatě podle doporučení monografie Evropského vědeckého družstva pro fytoterapii (ESCOP) a Světové zdravotnické organizace (WHO) jsou bezpečnou hranicí tři gramy prášku z kurkumy denně (5).
Zdroj: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5664031/, (2) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12490960/, (3) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17569207/, (4) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8775659/, (5) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28417091/