Ať už se chcete zbavit tří nebo pěti kil, jděte na to přes dřívější vstávání, voňavé kafe a každodenní vážení. Proč právě tohle pomáhá?
Pokud usilujete o shození nadbytečných kilogramů, jistě tak nějak tušíte, že se výsledek vaší dietní mise bude odvíjet od určitých rozhodnutí, která během dne děláte. Hodila by se vám malá zeštíhlující inspirace? Tyto ranní návyky mohou šance na úspěch výrazně zvýšit!
Dřívější vstávaní je slibný začátek
Ranní ptáče doskáče nejen dál, ale bývá i hubenější. Zatímco některé studie (1) si to vysvětlují optimističtější náladou a větší denní produktivitou, jiné (2) nižší index tělesné hmotnosti dávají do souvislosti spíše s expozicí slunečního světla a lepším cirkadiánním načasováním, které úbytku tukových zásob jenom přeje. Je tohle dostatečná motivace k tomu, abyste si budík nastavili o hodinku dříve?
Když snídaně, tak bílkoviny
O tom, že je snídaně hodně důležitým jídlem, snad ani nemá cenu diskutovat. Klíčové je ale její složení. Jídla s vysokým obsahem bílkovin vás zasytí na delší dobu, čímž se snižuje riziko pozdějšího přejídání. S kontrolou nezřízených chutí proteiny pomáhají i tím, že zajišťují rovnováhu krevního cukru (2). Pro optimální sytost a také vítanou podporu při budování svalů můžete tyto živiny získat kupříkladu z vajec, řeckého jogurtu či celozrnného toustu s kuřecím masem.
Užijte si svůj šálek kávy
Ano, dejte si po probuzení kávu. A to s pocitem, že vám při redukci váhy šálek kávy prokáže obrovskou službu. Podle studie (3) zveřejněné v časopise Scientific Reports může i jedna „porce“ tohoto tekutého životabudiče stimulovat takzvaný hnědý tuk, který v rychlosti spalování kalorií hraje nemalou roli. A ještě poslední dietní fígl na závěr – lidé, kteří se váží každý den, ztrácejí asi třikrát více hmotnosti a tělesného tuku ve srovnání s lidmi, kteří se váží méně často (4).
Zdroje: (1) www.psycnet.apa.org/record/2012-02789-001, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3973603/, (3)www.livestrong.com/slideshow/1006213-14-proteinpacked-breakfasts-power-through-morning/, (3) www.nature.com/articles/s41598-019-45540-1?utm_medium=affiliate&utm_source=commission_junction&utm_campaign=CONR_PF018_ECOM_GL_PHSS_ALWYS_DEEPLINK&utm_content=textlink&utm_term=PID100107466&CJEVENT=79770e74be8411ee83cd3d760a18b8f8, (4)www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4380831/