Průzkum zahrnující 25 000 běžců z celého světa odhalil, že pouhých 8 % z nich běh opravdu miluje a přibližně polovina ho buď ze srdce nenávidí, nebo běhá jen tak. Proč tedy stále běhají? Většina sportovců uvedla, že i přes pociťovanou nechuť stále věří, že jim běhání pomůže zlepšit fyzické i duševní zdraví a bude mít pozitivní vliv na jejich vzhled.
Pro ty, co jsou na tom podobně, přinášíme 10 + 1 tipů, jak si k běhání najít cestu a běh si alespoň trochu oblíbit.
Připomínejte si, proč to vlastně děláte
Čas od času si připomeňte, proč to vlastně děláte a jaká jsou vaše očekávání. Důvodem k běhu může být pouhé utřídění myšlenek nebo pobyt na čerstvém vzduchu. Někdo může mít za cíl zhubnout, překonat sám sebe, stát se díky běhu zdravější nebo si jen zjednodušit aktivity běžného života jako je doběhnutí MHD, schody do 4. poschodí, apod. Připomínání vašeho proč vás totiž udrží motivované a pomůže vám chodit běhat pravidelně.
Začněte pomalu
Zkuste začít rychlou chůzí. A až se vám bude chtít, prostě se rozběhněte. Klidně jen na minutu a poté zase přejděte do chůze. Postupným tréninkem pak zvyšujte dobu běhu a brzy se můžete těšit z běhu plynulého.
Průběžně plňte menší cíle
Dosahování malých, dílčích cílů aktivuje náš vnitřní systém odměn, díky kterému budeme motivovaní dále pokračovat ve svém snažení. Nastavte si proto větší počet reálných, ale zároveň motivačních úkolů, které si budete s dobrým pocitem postupně odškrtávat. Může to být např. běžet o minutu déle než posledně, běžet 10 minut v kuse, 3x vyběhnout kopec nebo si udělat fotku na vaše sociální sítě, až opravdu v cíli, který jste si pro dnešní den určili.
Buďte kreativní
Každý z nás je jiný a klasický způsob běhání tak nemusí vyhovovat všem. Běh je však ohromně variabilní sport. Vyzkoušet můžete intervaly, indiánský běh, sprintovat do kopce nebo si trasu proložit dřepy, kliky, planky a dalšími silovými prvky.
Naplánujte si před během kvalitní jídlo
Kvalitní, středně velké jídlo nejpozději hodinu, ideálně však 2 hodiny před běžeckým výkonem. Může to být třeba banán s bílým jogurtem nebo obložená bageta s kvalitní šunkou, sýrem a zeleninou.
Pamatujte, že vzestup formy není souvislý
Váš výkon může být ovlivněn doslova milionem faktorů a občas se jednoduše může stát, že prostě nemáte den. V takových situacích je proto třeba zachovat chladnou hlavu a uvědomit si, že těmto výkyvům formy se nevyhne žádný sportovec. Pro jednou tedy zkuste, namísto honění se za výkonem, si raději užít pobyt v přírodě a na čerstvém vzduchu.
Snažte se o pravidelné běhání
Co si budeme povídat, vše je o tréninku, a to platí nejen v běhu. Nohy si na pravidelnou zátěž zvyknou a ponesou vás krajinou s takovým elánem, že v této aktivitě najednou naleznete svého nového přítele.
Běhat znamená pálit (tuky) na vysoký výkon
Běhání patří mezi sporty s vůbec nejvyššími energetickými nároky na organismus. A to už je důvod. Běhání spaluje za vás i tehdy, když zrovna neběháte. Také máte rádi ten pocit, kdy se po doběhnutí a vlastně po jakémkoli tréninku, můžete na chvíli rozvalit na gauč s dobrým pocitem poctivě odvedené práce? Potom vás jistě potěší, že i při takovém nic nedělání pálíte mnoho kalorií navíc.
Běhání je neúnavný bojovník proti stresu
Možná to teď vnímáte jako paradox, jestli vám při pouhém vyslovení slova běh běhá mráz po zádech. Jenže to je trochu jiný stres, než který zažíváte z běhu každodenního života. Je to několik desítek minut, které absolvujete jen sami se sebou a ve kterých se alespoň na chvíli odstřihnete od starostí našeho světa. Díky běhu si možná utřídíte v hlavě myšlenky a naleznete správné řešení právě svého problému.
Díky běhu můžete neustále posouvat své hranice a nic vás pak nezastaví .
Zdroj: Johanka Mo, runningworld.com