Cvičení jako pevná součást života občas bolí

15.08.2021 Johanka Mo Psychika

Dostat se do momentu, kdy člověk může prohlásit, že cvičení se stalo nedílnou součástí jeho života, bývá opravdu náročné.

Tento stav má mnoho výhod. Překvapivě ale může mít také stinné stránky.

Klikatá cesta

Začínáme cvičit, protože k tomu máme nějaký důvod. V drtivé většině případů je to zlepšení vzhledu, to znamená hubnutí či nabírání. A jsme u základní příčiny neúspěchu. Děláme něco, co nás nebaví, abychom dosáhli svých vytyčených cílů. Necvičíme kvůli samotnému cvičení, cvičení je pro nás pouhý prostředek, ve svých vlastních očích sami sebe mučíme. A to je špatně. Proč je to špatně? Dejme tomu, že se vám podaří zhubnout těch 10 kilogramů, které vás tak trápily. A co teď? Budete se dále mučit cvičením, když už jste dosáhli svého? Nejspíš ne. A kila se pak časem vrátí zpátky jako jojo. Je to stejné jako s dietami, dlouhodobě prostě nefungují. Naštěstí se někomu po dobu, kdy se snaží dosáhnout svých cílů, podaří ve cvičení nalézt něco víc. Něco, co mu pomůže nejenom snáze dosáhnout původního cíle, ale dostat se třeba mnohem dál, než původně chtěl. O čem to je řeč? Nejčastěji to jsou vedlejší výsledky, které se týkají přímo cvičení. Někdo si zamiluje běhání, když poprvé uběhne 10 kilometrů, někoho to pohltí, když zvládne nový cvik, vysoký počet opakování, zvedne vyšší zátěž a tak dále. A cíle se najednou začínají měnit, celé to začíná být o něčem jiném.

Jak na to?

Zkoušejte různé sporty, různé typy cvičení a hledejte ten, který vás nadchne. Zamyslete se nad tím, co vás kdy bavilo a co jste se kdy chtěli naučit a pak se do toho pusťte. Můžete dělat, co chcete a dokázat cokoli. Nenapadlo vás například někdy, že by bylo skvělé uběhnout maraton? Dejte si to jako svůj cíl! A pak se pusťte do tréninku. To, že během tréninku zhubnete a dostanete se do skvělé formy, bude ve své podstatě tak trochu vedlejší. Určitě vám to ale udělá pořádnou radost. Cíle mohou být i menší. Může to být například zvládnutí 30 kliků, poté 50 kliků a pak 100 kliků. Může to být zvládnutí stojky či nějakého jiného náročnějšího cviku. A takové menší cíle si můžete dávat jeden za druhým a mít přitom skvělý pocit.

Má to i své nevýhody

Zásadní nevýhodou, která se může časem objevit, je nebezpečí zdravotních potíží. Někteří lidé mohou být z přílišného cvičení až moc hubení, hodně časté a dlouho trvající běhání zase může mít nepříznivý dopad na kotníky. Nemluvě tom, když se mezi vaše cíle řadí salta a další akrobatické kousky. Když se tedy stanovováním a dosahováním cílů dostanete takhle daleko, paradoxně už pak přestává platit známé přísloví „Pohybem ke zdraví“. A pak je načase zvážit, jestli vám to opravdu stojí za to.

Když dosáhnete vícera stanovených cílů, můžete si časem uvědomit, že to nemusí být pouze o dosahování nějakých cílů. Můžete dojít například k tomu, že vás baví samotný pohyb, že vás baví, jak se při cvičení uvolníte, jak se proběhnete v přírodě, jak si zacvičíte se skvělou partou lidí nebo třeba taky něco úplně jiného.

Zdroj: Johanka Mo, healthline.com/health/exercise-fitness/working-out-every-day






Celkem 1 komentářů

Reklama

Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat