Zaručený recept na dlouhověkost se hledá celá tisíciletí. A teď se asi konečně našel! Prý ho může získat každý, kdo běhu obětuje 60 minut denně. Kolik let vám tenhle sport ve finále přidá k dobru?
Běh versus chůze. Co je lepší? Ačkoli ještě nedávno by se drtivá většina lidí přiklonila k první ze zmíněných možností, dnes stále více jedinců volí raději špacír. Důvod? Říká se, že je šetrnější ke kloubům a vhodný pro všechny věkové kategorie. Svižnější procházky jsou prý také pomocnou silou při hubnutí a zároveň upevňují zdraví (1). Znamená to tedy, že běhání nemá žádné výhody a v soutěži prospěšnosti nad ním chůze vyhrává na celé čáře? Ne tak rychle…
Souboj aktivit, který nemá obdoby
Američtí odborníci působící na Iowské státní univerzitě naznačují, že „pobíhání“ je zaručeným receptem na dlouhověkost. Jak k něčemu takovému došli? Výzkumný tým analyzoval několik předešlých studií, na jejichž základě došel k závěru, že běh snižuje riziko předčasného úmrtí o celých 40 % (2). Jste překvapení? Je pravdou, že jde o poněkud o silná slova.
Objev století? Dost možná
I když to celé vypadá jako jen stěží uvěřitelné tvrzení, vědci se skutečně domnívají, že fanoušci tohoto sportu se dožívají delšího věku, a to v průměru o tři roky – tedy oproti vyznavačům chůze (1). A pozor, platí to pro jedince hubené i robustnější, staré a mladé, alkoholiky i abstinenty – zkrátka všichni do jednoho mají tajemství na prodloužení života plně k dispozici. Má to však jednu podmínku, bez které se to neobejde. O co jde?
60 minut pohybu, co se nemine účinkem
Abyste běhací „elixír delšího mládí“ mohli čerpat, tak říkajíc, plnými doušky, je třeba tuto aktivitu provozovat přesně jednu hodinu denně. Namítáte, že takové „dávkování“ je pro vás příliš? Odborníci (3) si troufají tvrdit, že každých 60 minut na běžecké stezce vám prodlouží život o pěkných pár minut. A to je pořádný důvod k zamyšlení i změně dosavadního harmonogramu. Nebo ne? Experti (1) rovněž připouštějí, že i když i ostatní činnosti, jako je chůze či cyklistika, jsou zdraví prospěšné, žádná z nich nemá takový vliv na dlouhověkost, jako právě běh. Dáte si tedy říct? Za pokus to možná stojí…
Zdroj: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4067492/, (2) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28365296/, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3395188/