Přemýšlíš, že začneš s novým sportem a rozhodla ses, že zkusíš do svého života zařadit běh, ale nevíš, jak začít?
Začátky u běhání jsou velmi těžké, protože to ze začátku pěkně bolí a někdy se tréninky mohou zdát nekonečné a nezáživné, ale neboj se, u běhání je to úplně normální, a když překleneš těžké začátky, pak se vše otočí a běhání tě začne bavit! A aby tvůj začátek nebyl tak moc těžký, poradím ti, jak začít co nejlépe.
Začni indiánským během
Jednou z možných cest je indiánský běh, neboli střídání běhu a rychlé chůze. Zkus střídat chůzi s během v takovém poměru, jaký ti dovoluje tvoje aktuální kondice. Zpočátku to nepřeháněj, bohatě stačí, když budeš postupně ubírat z „fáze chůze“ a naopak budeš přidávat na „běžecké fázi“. První výběh může vypadat třeba takto:
Na svůj 1. trénink si vyhraď čas 60 minut. Zkus jít zpočátku rychlou chůzí, kterou pokračuj asi 3–5 minut. Potom se rozběhni tak rychle, jak ti to tvá kondice dovolí. Až nebudeš moct, pokračuj rychlou chůzí a celý cyklus opakuj až do vypršení 60 minut. V dalších trénincích se poté snaž prodlužovat intervaly běhu na úkor chůze a třeba i zvyšovat celkový čas tréninku.
Buď trpělivá a nespěchej
Tvým cílem je určitě dostat se do fáze, kdy vydržíš běžet několik kilometrů bez přestávky. Potom už je jedno, jestli se rozhodneš pro běh na 5, 7 nebo 10 kilometrů, jednoduše si už jen zvolíš tu správnou rychlost.
Nicméně jako běžci jsme se nenarodili, a tak jestli nejsi přirozený běžecký talent, budeš se muset na tuto úroveň nejprve dostat a to pořádným a hlavně dlouhotrvajícím tréninkem.
Než vyběhneš, nezapomeň se rozcvičit
Před samotným vyběhnutím bys měla věnovat nějaký čas rozcvičení – připravíš tím svaly na zátěž, ale především se ti potom lépe poběží. Hodit se ti bude „běžecká abeceda“ a dynamický strečink a samozřejmě po běhu se také trochu protáhni, svaly potom lépe zregenerují a ty se můžeš vydat na další výběh!
Pár rad do začátku
Boty
Na běhání je opravdu dobré mít kvalitní běžecké boty. Je to v podstatě jediná důležitá investice, kterou na běhání potřebuješ a určitě se neboj s někým poradit, boty si vybírej i na základě toho, na jakém terénu se chystáš běhat. Boty na silnici a do terénu jsou totiž velmi odlišné.
Hudba
Pro začátek je určitě lepší hudbu vyřadit. Je to z toho důvodu, že se poté lépe dokážeme soustředit na náš dech a dech při běhu hraje také klíčovou roli!
Jídlo
Před během to s jídlem moc nepřeháněj, nepoběží se ti dobře. Od velkého jídla si dej časový odstup asi 2–3 hodiny, od menší svačiny alespoň hodinu. Naopak po běhu si nejlépe dopřej příjem kvalitních bílkovin a nezapomeň na dostatek tekutin.
Zdroje: Názor autora, runkeeper.com, healthline.com