Spousta lidí si běhání venku v zimě nedokáže představit, ale pravdou je, že to má mnoho benefitů. Sama jsem z toho měla velké obavy, ale po pár výbězích a doplnění informací, co a jak dělat správně jsem zjistila, že se mi dokonce běhá lépe než v létě.
Důležité je se správně obléct a před během se krátce rozcvičit. Základem outfitu jsou dlouhé legíny, vysoké ponožky, čepice, rukavice a nákrčník. V nízkých teplotách stačí dvě vrchní vrstvy, funkční tričko na tělo s dlouhým rukávem a nepromokavá funkční bunda, při nižších teplotách pod -5 doplnit outfit o mikinu.
Více spálených kalorií
Nejvíc asi oceníme více spálených kalorií. Je to zajímavý paradox, ale čím větší zima, tím více kalorií spálíme. Nejen že spálíte kalorie samotným běháním, ale i díky chladnému počasí. Ptáte se, jak je to možné? Je to naprosto jednoduché. Vaše tělo musí vynaložit další energii na to, aby se zahřálo. Tím pádem spálíte další kalorie navíc.
Menší potivost
Hlavní výhodou běhu v zimě je, že se méně potíte, samozřejmě také záleží na intenzitě běhu a zvoleném oblečení, ale vždy se budete cítit komfortněji.
Posílení srdce
Při běhu venku je vyvíjen nápor na kardiovaskulární sytém, díky tomu bude vaše srdíčko silnější a v budoucnu bude připravené na větší výkon. Pozor, pouze v případě, že máte zdravé srdíčko.
Lepší imunita
Pravidelné otužování má pozitivní vliv na lidské zdraví. Pokud se správně oblečete a nepřeceníte své síly, tak si už po několika trénincích v zimě zlepšíte svůj imunitní systém.
Vitamin D
Tím, že trávíte více času venku, tak zvýšíte příjem vitaminu D, který čerpáme ze sluníčka stejně jako v létě. Sluníčko navíc působí pozitivně na naši psychiku.
Energie
Cvičení za chladného počasí umí zlepšit náladu, hlavně díky nedostatku vlhkosti, která v létě často vytváří pocit těžkého vzduchu. Pozitivně působí i stimulační efekt chladu. Pro tělo je náročné zůstat v teple, a tak množství vyplavených endorfinů způsobuje silnější pocit štěstí a lehkosti po jakékoli venkovní mrazivé námaze.
Zdroj: Johanka Mo