Odhalte skrytý potenciál chůze a proměňte ji v efektivní nástroj pro budování svalové hmoty. S těmito osvědčenými tipy dosáhnete výsledků, které vás překvapí.
Pryč jsou ty doby, kdy se pro zdraví a lepší kondici chodilo jen do posilovny. Dnes se do popředí dostávají aktivity s nízkou zátěží, především pak obyčejná chůze. A není divu. Vždyť není jen příjemná, ale také prospěšná. I dva roky stará studie (1) publikovaná v časopise GeroScience zdůrazňuje, že má pozitivní vliv na aerobní kondici, snížení tělesného tuku a normalizaci krevního tlaku. Pokud vás zajímá, jak je to tady s tím budováním svalové hmoty, pokračujte ve čtení.
Není to tak jednoduché
Je pravdou, že chůze sice pomáhá rozvíjet svalovou výkonnost, ale není tou nejefektivnější metodou. „Pro růst svalů je potřeba neustále zvyšovat zátěž, což se nejlépe dosahuje silovým tréninkem,“ vysvětluje americká certifikovaná fyzioložka Grace Horan (2). „Při chození se aktivují především pomalá svalová vlákna potřebná pro vytrvalost a nikoli ta rychlá, která jsou zodpovědná za svalový růst,“ dodává expertka. S několika jednoduchými triky však i chůzi lze proměnit v účinný posilovací doprovodný trénink.
Hurá vzhůru!
Proč chodit jen po rovině, namiřte si to do schodů nebo pořádného kopce, aktivujete tak hýžďové, stehenní a trupové partie. Přímo se nabízí také zvýšení zátěže pomocí speciální vesty, kotníkového závaží nebo holí pro nordic walking. Výše jmenovaná fyzioložka pro komplexnější posilování doporučuje během procházky provádět silové cviky, jako jsou dřepy, výpady nebo kliky. I střídání svižnějšího a klidnějšího tempa padne na úrodnou půdu, stejně jako chůze v různorodém terénu, například po lesních cestách nebo nerovném povrchu, protože zapojí více svalových skupin. Ačkoli sama o sobě nenahradí silový trénink, pořád z ní můžete vytěžit maximum.
Zdroje: (1) www.pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10643563/, (2) https://link.springer.com/article/10.2165/00007256-199723050-00004