Radostné očekávání není důvodem, proč byste se cvičení měla vzdát. Právě naopak! Můžete si jím posílit svaly, protáhnout bolavé kyčle a usnadnit porodní přípravu.
Dodržování zdravé stravy, užívání prenatálních vitaminů, dostatečný pitný režim i kvalitní spánek – to všechno je potřeba ke zdravému těhotenství. Neméně důležitá bývá i fyzická aktivita, která nejenže budoucí maminku udržuje v dobré kondici, může usnadnit i porod, stejně jako následnou rekonvalescenci.
Kdo je připraven, není překvapen
„Cvičení, která aktivují hluboké svaly středu těla, otevírají kyčle a posilují pánevní dno, jsou naprosto klíčová pro podporu celého procesu porodu. Tyto cílené pohyby pomáhají tělu lépe se adaptovat na rostoucí bříško a připravují ho na náročnou fyzickou aktivitu, kterou zrození nového života bezpochyby je,“ zdůrazňuje americká fitness expertka Alissa Mosca. Ona sama je v současné době v šestém měsíci gravidity a prý pravidelně dělá tohle.
Jeden dřep za druhým
„Dřepy jsou skvělé, protože se dají dělat po celou dobu těhotenství,“ říká jmenovaná trenérka a dodává, že nemusíte mít žádné obavy. „Můžete cvičit jen s vlastní vahou, ale pro větší pestrost i protažení kyčlí se hodí také lehké činky,“ navrhuje. Nejdůležitější zásadou je jít do plného dřepu, jen tak pořádně aktivujete svaly na vnitřní straně stehen a maximálně zapojíte pánevní dno.
Jde se na prkno!
Pro ženy, které se obávají rozestupu břišních svalů způsobeného tlakem rostoucí dělohy, má Alissa Mosca také radu. „Pokud je to pro vás komfortní, provádějte prkno. Udržování aktivního středu těla pomůže předejít oddělení břišních svalů a výrazně tak usnadní jejich pozdější regeneraci," vysvětluje fitness profesionálka. Ta kromě těchto základních cviků zařazuje do svého obvyklé rutiny i šikmé boční ohyby, které jsou bezpečné, protože nevyvíjejí přímý tlak na oblast, kde se nachází miminko, ale posilují vnější břišní svaly. Taktéž nedá dopustit na obyčejné zvedání pánve vleže a takzvaný most.
Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430821/, https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6371916/, https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9902891/, https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9028999/