Imunitní systém chrání náš organismus před patogeny jako jsou viry, nebo bakterie. Naši imunitu ovlivňuje náš životní styl.
Pokud budeme žít zdravě, budeme naši imunitu ovlivňovat spíše pozitivně, naopak stres a špatné návyky ovlivňují naši imunitu negativně.
Vztah našeho stravování a imunity
Vztah mezi výživou a imunitním systémem je obousměrný. Pokud se špatně stravujeme a chybí nám některé vitaminy nebo minerální látky, imunitní odpověď v boji s nákazou bude horší. Stejně tak nedostatečná imunita a nerovný boj s nemocí bude negativně ovlivňovat naši výživu např. nechutí k jídlu. Dodávkou tělu potřebných živin tak ovlivňujeme svou vlastní obranyschopnost.
Které mikroživiny ovlivňují naší imunitu?
Naši imunitu ovlivňují zejména vitaminy A, C, D, E, B2, B6 a B12, kyselina listová, železo, selen a zinek.
Naši imunitu také ovlivňují probiotika a fermentované potraviny.
Zinek a vitamin A regulují dělení buněk v imunitním systému.
Vitamin D ovlivňuje produkci antimikrobiálních proteinů.
Vitamin C působí jako antioxidant, který se stará, aby buňky nebyly poškozovány.
Vitamin E ovlivňuje funkci bílkovin v imunitním systému, má důležitou antioxidační roli.
Selen a zinek společně ovlivňují strukturu a funkci celé řady proteinů.
Které potraviny posilují naši imunitu?
Zelenina a ovoce
Nejbohatším zdrojem vitaminu C je červená paprika, dále brokolice, kapusta nebo květák. Z ovoce je nejlepší černý rybíz, kiwi, jahody nebo pomeranče, které mají také vyšší obsah tohoto vitaminu. Drobné bobulové ovoce (borůvky, rybíz, maliny, černý bez, brusinky aj.) navíc obsahuje hodně polyfenolů, tedy látek pozitivně působících mimo jiné proti chřipkovým infekcím cestou stimulace imunity a blokace množení viru. Jejich působení navíc není sníženo mutacemi virů a bakterií, které mohou snižovat účinnost léčiv. Další jejich přidanou hodnotou je vysoký obsah vlákniny.
Ryby
Ryby obsahují zdraví prospěšné omega-3 mastné kyseliny, které jsou důležité pro kognitivní (poznávací) funkce. Samozřejmě lze omega-3 mastné kyseliny dodávat i v podobě doplňku stravy, a to v množství 250 mg EPA a DHA denně.
Česnek
Česnek v malém množství obsahuje vitaminy B1, B2 a vitamin E, ale jeho hlavní bioaktivní sloučenina, která podporuje imunitu, se nazývá alicin. Ten brání růstu mikroorganismů a předpokládá se, že zvyšuje citlivost bakterií k některým druhům antibiotik.
Na trhu lze navíc sehnat česnek v mnoha podobách doplňků stravy, jako je např. olej, tablety nebo různé tobolky, které nezpůsobují nepříjemný zápach nebo pachuť. Mohou se ovšem lišit svou kvalitou, proto je potřeba doplněk stravy pečlivě vybrat.
Zdroj: Názor autora, verywellhealth.com, eatthis.com