Konečně jsme se dočkali každoročně tolik očekávané bylinkové sezony! Bylinky raší doslova všude kolem, a jejich síla je právě nyní na jaře na vrcholu. Chcete-li si zpříjemnit den dobrým, křupavým pečivem obohaceným o chuť a sílu čerstvých jarních bylinek, inspirujte se naším jednoduchým receptem na jarní bylinkový chléb.
Jaké bylinky využít pro přípravu a jak docílit perfektní křupavé kůrky se dočtete v našich extra tipech.
Jarní chléb s bylinkami
Ingredience
450 g chlebové mouky
1 lžička aktivního sušeného droždí (nebo půlka kostky čerstvého droždí)
bylinky dle výběru*
šalvěj
extra panenský olivový olej
cukr
sůl
*tip: Ideální je pažitka, řeřicha, máta nebo petrželka. Případně použijte to, co nasbíráte na procházce (nasekané jarní kopřivy nebo mladé listy pampelišek). Pokud nemáte ani jedno z uvedených, použijte čerstvou bazalku, rozmarýn či jiné bylinky z obchodu. Základ je, aby bylinky byly opravdu čerstvé. Se sušenými bude výsledek zcela jiný.
Postup
1 Začněte přípravou kvásku: droždí rozmíchejte v šálku teplé vody s 1 lžičkou cukru.
2 Bylinky propláchněte vodou, sceďte a nasekejte najemno.
3 Do mísy prosejte mouku, přidejte droždí s vodou, nasekané bylinky, 1 polévkovou lžíci extra panenského olivového oleje a špetku soli.
4 Důkladně promíchejte a hnětejte, dokud nezískáte hladké těsto, které se nelepí na stěny. Pokud máte k dispozici kuchyňský robot, hnětejte pomocí hnětacího háku 2–3 minuty. Poté zkontrolujte pružnost těsta (píchněte do těsta prstem – důlek by se měl během pár vteřin opět zacelit).
5 Hotové těsto přikryjte potravinářskou fólií a nechte asi 1 hodinu kynout na teplém místě.
6 Chlebovou formu (nebo litinový hrnec**) vyložte pečicím papírem a vložte dovnitř těsto. Hrnec přikryjte pokličkou, aby těsto mohlo znovu kynout (asi hodinu).
**tip: Litinový hrnec je pro pečení chleba ideální, neboť skvěle a rovnoměrně vede teplo. Volte však takový, který je vhodný pro použití při vyšších teplotách a ujistěte se, že nemá na sobě žádné plastové komponenty jako například plastové držadla apod.)
7 Před samotným pečením těsto ještě trochu propracujte. Dobře pomoučněte a na povrchu udělejte drobné zářezy.
8 Pečení probíhá ve dvou fázích. První fáze je (v přiklopeném hrnci či formě) při 200 °C po dobu asi 25 minut a druhá fáze již bez pokličky dalších 20–22 minut, nebo dokud chleba nezíská zlatohnědý odstín.
9 Po upečení nechte chvíli vychladnout, poté vyklopte, zabalte chléb do utěrky a nechte vychladnout.
10 Podávejte ještě teplý s trochou bylinkového másla a oblíbeným sýrem či plátkem prosciutta.
Zdroje: názor autora