Pocit plnosti a těžkosti po jídle, nechutenství, bolest v nadbřišku, nadměrné říhání i pálení žáhy. Takto se projevuje narušené trávení. Pokud se u vás objeví, nejezte potraviny, které již tak pokoušené trávení trýzní!
Potravin, kterým se vyhnout, když máte potíže s břichem, existuje hned několik. A jejich seznam začíná v lednici.
Mléčné výrobky
První skupinou potravin, jež může být těžko stravitelná, jsou mléčné výrobky, hlavně kvůli laktóze, cukru, jež se nachází v mléce a dalších mléčných výrobcích. Když laktóza není správně trávena, jako například u lidí s intolerancí laktózy, dochází k plynatosti a nadýmání. V případě, že máte problémy s trávením, vyměňte klasický jogurt za ten bez laktózy. A to samé platí i pro sýry a další produkty.
Mimochodem, mezi sýry bez laktózy (anebo pouze ve stopovém množství) patří především tvrdé a vyzrálé sýry, jako je například pravý parmezán Parmigiano Reggiano. (Absence laktózy je přirozeným důsledkem typického procesu získávání tohoto sýra.)
Kyselé potraviny
Rajčatová omáčka a citrusové plody (citrony, limetky, pomeranče a grapefruity) jsou kyselé a mohou dráždit žaludeční sliznici, což způsobuje zažívací potíže. V případě, že máte podrážděný žaludek, vyhněte se jim.
Tučná jídla
I v tomto případě si nechte zajít chuť. Tučná jídla stimulují kontrakce v trávicím traktu, které mohou zpomalit vyprazdňování, vést k zácpě či naopak k průjmu. Pociťujete-li záchvaty zažívacích potíží, zařaďte do jídelníčku nízkotučné potraviny a jezte malá jídla rozložená do průběhu celého dne. To zmírní tlak na žaludek.
Smažené dobroty
Problém se smaženými jídly je stejný jako s tučnými jídly – mohou se v nestráveném stavu pohybovat tělem příliš rychle, což vede k průjmu. Ale jakmile z nějakého důvodu zůstávají v trávicím traktu příliš dlouho, objevuje se pocit plnosti a nadýmání. Konvenční moudrost tedy praví, že při zažívacích potížích jsou smažené dobroty tabu.
Zpracované potraviny
Pokud máte zácpu, měli byste se vyhnout i zpracovaným potravinám (hotová jídla, balené pečivo nebo zpracované maso), protože taktéž postrádají vlákninu, která pomáhá regulovat pohyby střev. Zpracované potraviny zároveň obsahují konzervační látky a umělá barviva, jež k pohodlí břicha zrovna nepřispívají.
A jak je to s pitím?
Alkohol je toxický pro žaludeční výstelku a mění metabolismus jater. Kofein stimuluje aktivitu zažívacího traktu a může komukoli způsobit průjem. Pokud tedy již průjem máte, kofein to ještě zhorší.
Zdroje: www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5467063/ - celý článek